Restrukturyzacja spółki
Wszystkie najważniejsze informacje i porady dotyczące restrukturyzacji spółek.
Czym jest restrukturyzacja spółki?
To czas niezbędny do rzetelnej analizy problemów i przygotowania planu ratunkowego oraz odzyskania zaufania wśród wierzycieli. Restrukturyzacja to przede wszystkim również postępowanie sądowe, więc udział prawnika w tego typu procesach jest niezbędny.
Proszę o kontakt specjalistę ds. restrukturyzacji.
Jak działa restrukturyzacja spółki?
Jak wspomniano podstawowym celem postępowania restrukturyzacyjnego spółki jest uniknięcie ogłoszenia jej upadłości. Będzie to możliwe w momencie zawarcia układu z wierzycielami lub przeprowadzenia działań restrukturyzacyjnych. Wiąże się to z otwarciem jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych. Każde z nich służy innym celom dla restrukturyzowanej spółki.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Ten rodzaj postępowania, zaliczany do najmniej skomplikowanych, jest przeznaczony dla przedsiębiorstw znajdujących się na początku problemów finansowych. Układ z wierzycielami może być prowadzony, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. W ramach tego postępowania nie stosuje się przepisów o zabezpieczeniu majątku spółki.
Przyspieszone postępowanie układowe
Umożliwia ono dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Te rozwiązanie jest rekomendowane dla spółek znajdujących się w początkowej fazie kryzysu finansowego.
Postępowania układowe
Jest to postępowanie, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jest rekomendowane spółkom, wobec których prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne.
Postępowanie sanacyjne
Najbardziej złożone postępowanie restrukturyzacyjne, polegające na poprawie sytuacji ekonomicznej dłużnika i mające na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją komorniczą. Postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Postępowanie sanacyjne jest rekomendowane spółkom znajdującym się w poważnym kryzysie finansowym.
Komu pomoże restrukturyzacja spółki?
Wszystkim tym, którzy chcą naprawić swoją firmę i nie wiedzą jak to zrobić.
Wszystkim tym, którym zależy aby ochronić swoją firmę przed upadłością.
Restrukturyzacja sprowadza się do zyskania czasu, odzyskania zaufania wśród wierzyciel i pozyskania finansowania bądź zmniejszenia zadłużenia firmy.
Efektem postępowania restrukturyzacyjnego powinno być odzyskanie płynności finansowej spółki tak, aby na bieżąco mogła regulować swoje zobowiązania.