Jak zabezpieczyć majątek firmy i wstrzymać komornika?
Czy można wstrzymać komornika?
Postępowanie upadłościowe, a komornicze.
Sposoby zabezpieczenia majątku.
Czy można wstrzymać komornika?
Ogłoszenie o upadłości firmy co do zasady wstrzymuje wszelkie czynności komornicze do czasu zakończenia postępowania upadłościowego. Po jego zakończeniu postępowanie komornicze zostaje z mocy prawa umorzone.
Pozostaje jednak wątpliwość czy do czasu ogłoszenia upadłości firmy komornik zdoła spieniężyć majątek dłużnika.
Zatem postaram się wyjaśnić jakie możliwości ma dłużnik w stosunku do toczącej się już egzekucji komorniczej jeszcze przed ogłoszeniem upadłości firmy.
Proszę o kontakt specjalistę ds. restrukturyzacji.
Postępowanie upadłościowe a komornicze
Zabezpieczenie majątku
Sposoby zabezpieczenia majątku
Zatem przed przystąpieniem do upadłości bądź restrukturyzacji przedsiębiorca winien wnioskować do Sądu o zabezpieczenie majątku. Oprócz dłużnika ustawa przewiduje też inne osoby, które mogą złożyć odpowiedni wniosek do sądu, np. wierzyciel.
Możliwe są trzy rodzaje sposobów zabezpieczenia majątku dłużnika:
- poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego ( w skrócie TNS) – po ustanowieniu takiego nadzorcy dłużnik jest uprawniony do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Do dokonywania czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest zgoda TNS-a, która może zostać udzielona nawet w terminie 30 dni od dnia dokonania czynności;
- poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego oraz uchylenie zajęcia rachunku bankowego;
- poprzez wprowadzenie tzw. zarządu przymusowego nad majątkiem – stosowane najczęściej na wniosek wierzycieli, którzy obawiają się, że dłużnik będzie ukrywał swój majątek lub w inny sposób działał na ich szkodę.
Zabezpieczenie polegające na zawieszeniu postępowania egzekucyjnego oraz uchyleniu zajęć rachunków bankowych trwają aż do ogłoszenia upadłości. Od tego dnia z kolei dłużnik jest chroniony zgodnie z art. 146 ust. 1 Prawa upadłościowego. Przepis ten przewiduje zawieszenie wszystkich postępowań egzekucyjnych kierowanych do masy upadłości, a z chwilą uprawomocnienia się tego postępowania – ich umorzenie.
Podsumowując żądanie zabezpieczenia w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego oraz uchylenie zajęcie rachunku bankowego. Powinno znaleźć się we wniosku o ogłoszenie upadłości lub w trakcie trwania postępowania. Tym samym uchronimy się przed oddaleniem wniosku przez Sąd z uwagi na brak majątku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wstrzymać komornika bądź ogłosić upadłość firmy lub restrukturyzację skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.
ARTYKUŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SYNDYK MAGDALENĘ CZYSZCZOŃ.